EQUALIZER MAGAZINE

Equalizer Magazine är en kulturtidning på webben, som strävar efter att arbeta ur ett intersektionellt, feministiskt och maktkritiskt perspektiv. Målet är att påverka och förändra kultursfären i en mer representativ och jämlik riktning. 

EQ är en del av kulturföreningen Podium Kultur.

 

OM REDAKTIONEN

Redaktionen består av unga kreatörer som identifierar sig som tjejer, icke-binära och transpersoner, och som gemensamt har en vision om att äga kulturen - oavsett rum. Detta görs främst genom en intersektionell blick, där redaktionen ständigt undersöker världen, med förståelse om hur normer påverkar hur människor kodar och läser av kroppar som det ena eller det andra. En kropp är sällan “bara” människa, den könas, rasifieras, definieras utifrån ekonomiska resurser, kroppsliga förmågor etc. Därför spelar perspektiven roll när vi pratar och skriver om kultur. Hur vi skriver spelar roll, när vi skriver spelar roll och vem som skriver det, spelar roll.

KONTAKT:

Nadifo Ahmed
samhällsredaktör
nadifo@equalizermagazine.se
Evelina Bravo
sociala medie- och webbredaktör
evelina@equalizermagazine.se

Mona Monasar

kulturredaktör

mona@equalizermagazine.se

Annabelle Nowak Bråberg
musikredaktör
annabelle@equalizermagazine.se

Lova Rudin

textredaktör

lova@equalizermagazine.se

Selma Kaplanoglu

bildredaktör

selma@equalizermagazine.se

3. DEN HÄR RÖSTEN, DEN SKA HÖRAS

4. DEN HÄR KROPPEN, DEN SKA FINNAS

6. DET HÄR BRÖDET, DET SKA DELAS

7. DEN HÄR BERÄTTELSEN, DEN SKA SKAPAS

1. DEN HÄR HANDEN , DEN SKA SKRIVA

2. DET HÄR PAPPRET, DET SKA FYLLAS

5. DE HÄR SÅREN, DE SKA LÄKA

8. DEN HÄR NÄVEN, DEN SKA FLÄTAS SAMMA MED SYSKON, SIDA VID SIDA

Jana Paegle
textredaktör
jana@equalizermagazine.se
 

SÄG HEJ!

EQ söker ständigt fler röster som tillsammans med oss vill fördjupa kulturen. Är du skribent, fotograf, filmare, poet eller på annat sätt kreatör, så vill vi gärna komma i kontakt med just dig!

Vi tar gärna emot tips på roliga kulturevenemang, artister att intervjua eller verk som du vill att vi ska recensera.

  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn

© 2018 WENDY FRANCIS

© 2020 SELMA KAPLANOGLU & EVELINA BRAVO